Nowohucki alfabet - pokolenia języka

Intensywna jesień w „Nowohuckim alfabecie”!

Przez cały wrzesień i październik – mimo utrudnień wywołanych przez sytuację pandemiczną – trwają próby spektaklu oraz spotkania projektowe. Staramy się spotykać w jak najmniejszych grupach, przy zachowaniu wszelkich rygorów, a jednocześnie myślimy o tym, aby nasza publikacja w formie wydrukowanej trafiła w ręce jak największej liczby autorów haseł jeszcze przed finałem. Zdajemy sobie sprawę, że większość z nas bardzo obawia się uczestnictwa w jakichkolwiek wydarzeniach, które indukują zebranie się grupy osób. Dlatego większość naszych warsztatów ma charakter przyjacielskich spotkań w gronie znajomych, organizowanych w kawiarniach czy restauracjach, gdzie nad odpowiednią higieną oraz zachowaniem dystansu czuwa personel.

Dziękujemy tym, którzy mimo obostrzeń zgodzili się z nami spotkać oraz zapisali na przewidziany za tydzień finał projektu.

Szczególnie dziękujemy niestrudzonej ekipie tworzącej przedstawienie – trzymamy kciuki, aby spektakl mógł się odbyć i był wielkim sukcesem.

Tych z Was, którzy nie zdecydują się na spotkanie z nami tej jesieni zapewniamy, że leksykony poczekają na Was w naszym biurze, zaś przynajmniej fragmenty finałowego spektaklu i podsumowanie projektu w formie filmu udostępnimy w sieci, tak aby każdy mógł zobaczyć efekty naszej wspólnej pracy – chociaż wirtualnie.

Tak czy owak z wielką niecierpliwością czekamy na spotkanie z Wami – teraz lub w lepszych, zdrowszych i bezpieczniejszych czasach.

Październik – finałowy miesiąc projektu

Pewnie się zastanawiacie, co się dzieje dalej ze zgłoszonymi do projektu hasłami? Właśnie chcemy podzielić się z Wami naszą radością z tego, że pięknie wydrukowane leksykony już czekają w naszym biurze na nowych właścicieli! Kiedy będzie można je otrzymać? Oczywiście miedzy innymi podczas finału projektu, który odbędzie się 24 października w Klubie Zakole. Ale nie tylko.

Wydanie leksykonu to nasz wspólny sukces. Dzięki otrzymanym od Was hasłom i wspomnieniom udało nam się opracować i wydać bardzo ciekawy, subiektywny, ale przez to jeszcze bardziej nowohucki, leksykon wyrażeń i zwrotów używanych przez licealistów (i nie tylko!) dawniej i dziś. Dziękujemy!

Co teraz się dzieje w naszym projekcie?

Obecnie pracujemy nad spektaklem o nowohuckich zwrotach. Przedstawienie przygotowywane pod okiem profesjonalnych aktorów – Jarosława Szweca i Karola Zapały – przez nowohucką młodzież, nawiązuje do spektaklu „Romeo i Julia” w reżyserii Jerzego Fedorowicza, które zostało wystawione w 1992 roku na scenie Stolarnia Teatru Ludowego i okazało się istnym fenomenem kulturowym! Nasz spektakl zostanie zaprezentowany w ramach spotkań, na które zaprosimy Was już pod koniec tego miesiąca. Podczas nich będzie można również otrzymać bezpłatny egzemplarz leksykonu. Publikację dystrybuować będziemy także do bibliotek publicznych i bibliotek w szkołach średnich. Więcej informacji już wkrótce na naszej stronie i oczywiście w mediach społecznościowych.

A do tego czasu zapraszamy do zapoznawania się z hasłami obecnymi na naszej stronie w trzech wersjach: opisowej, głosowej i PJM. Życzymy wielu wzruszeń i … natchnienia do odkrywania własnych nowohuckich lub licealnych (a najlepiej i takich, i takich) zwrotów!

Podziękowania za materiały

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom projektu za przesłane i udostępnione materiały – od pomysły haseł, odpowiedzi na ankiety oraz archiwalia i zdjęcia z rodzinnych zbiorów. W sposób szczególny dziękujemy Panu Adrianowi Babikowi, który specjalnie na potrzeby opracowania graficznego publikacji „Leksykonu” wykonał i przesłał nam zdjęcia bardzo wyjątkowego TRZEPAKA 🙂 Odpowiedź na pytanie, czemu ów trzepak jest tak specjalny znajdziecie oczywiście w odpowiednim haśle!

Leksykon w wersji PJM

Na naszej stronie dostępne już są nowohuckie hasła w wersji PJM – wszystkich g/Głuchych i miłośników Polskiego Języka Migowego zapraszamy do zapoznania się z nimi TUTAJ. Zwróćcie proszę uwagę, że filmy prezentują nie tylko tłumaczenia wyrażeń, ale również unikalne znaki opracowane przez grupę osób g/Głuchych zaangażowanych w projekt, które zostały stworzone specjalnie dla odwzorowania haseł z naszego leksykonu!

Bardzo dziękujemy Joannie Augustyniak, prezesce Stowarzyszenia Grupy MIGAWKI za koordynację pracy grupy roboczej oraz tłumaczy PJM. Dziękujemy też osobom g/Głuchym, które zaangażowały się w projekt. Mamy nadzieję, że efekt zadowoli wszystkich miłośników i użytkowników PJM zainteresowanych Nową Hutą.”

Pliki audio już na stronie!

Zapraszamy już nie tylko do czytania, ale również słuchania haseł.

Wersję audio znajdziecie TUTAJ.

Już jest! Przeczytajcie koniecznie!

Właśnie dziś na naszej stronie pojawiła się pierwsza z trzech internetowych wersji leksykonu tj. wersja opisowa oraz uzupełniające ją młodzieżowe kalendarium – subiektywny wybór wydarzeń ważnych dla młodzieży, które działy się w naszej dzielnicy od początku jej istnienia do wejścia w XXI wiek.  

Powstały w toku projektu nie tyle słownik, co właśnie leksykon składa się z 44 haseł i szczerze mówiąc nie możemy się doczekać, aż je przeczytacie i dacie nam znać, co o tym sądzicie! Nasz zespół pracuje dalej nagrywając hasła w wersji do słuchania oraz kręcąc filmy w PJM, które składać się będą na pozostałe dwie wersje leksykonu. Mamy nadzieję, że ukażą się one jeszcze pod koniec sierpnia!

Jednocześnie trwa praca nad opracowaniem graficznym publikacji, które tworzy nowohucki artysta malarz – Marcin Koleśnik. Uchylając rąbka tajemnicy, prezentujemy Wam fragment okładki książeczki, jeszcze zanim trafi ona do druku. Przypominamy, że każdy z Was otrzyma książkę albo na spotkaniu finałowym, które odbędzie się 24 października 2020 r. w Klubie Zakole (transport zostanie zorganizowany) albo kontaktując się bezpośrednio z nami przez formularz kontaktowy zamieszczony na stronie.

Bardzo dziękujemy naszym wspaniałym mentorom i przyjaciołom Nowej Huty, który pomogli nam w opracowaniu leksykonu: doktorowi Luce Palmariniemu z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Mirosławie Herdzinie – nauczycielce języka polskiego w XII LO, dzięki której wielu uczniów z Nowej Huty przez lata stało się prawdziwymi humanistami 🙂

Zachęcamy Was do kontaktu i komentowania haseł. Wkrótce ukażą się również dokładne informacje na temat powstającego na podstawie zebranych wyrażeń i wydarzeń spektaklu oraz na temat samego finału projektu. Zostańcie więc z nami i do zobaczenia/usłyszenia/przeczytania!

Spotkanie grupy Głuchych czyli zamigajmy Nową Hutę

Na początku lipca w gościnnych progach Klubu Jędruś Ośrodka Kultury Kraków – Nowa Huta spotkała się część grupy osób niesłyszących uczestniczących w projekcie „Nowohucki alfabet – pokolenia języka”. Podczas spotkania, prowadzonego przez koordynującą dostępność zadania Joannę Augustyniak, Głusi nie tylko zapoznali się z pierwszą partią materiału leksykalnego zgromadzonego w zakończonej 30 czerwca fazie badawczej projektu, ale również z topografią Nowej Huty, jej historią i bogactwem tradycji, które okazały się być niezbędne do tego, by móc zdefiniować zgłoszone przez nowohucian hasła i przedstawić je w formie znaków migowych.

Kolejne spotkania mające na celu utworzenie znaków dla nowohuckich leksemów, jak też przetłumaczenie na PJM całych haseł składających się na „Nowohucki alfabet” odbędą się na przełomie lipca i sierpnia, zaś efekty pracy grupy tj. filmy z hasłami ukażą się na stronie projektu na przełomie sierpnia i września.

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Ojczysty – dodaj do ulubionych 2020

Podsumowanie fazy badawczej

30 czerwca 2020 roku zakończyła się faza badawcza projektu „Nowohucki alfabet – pokolenia języka”, która obejmowała dwie ankiety (pierwszą o nazwach, słowach i wyrażeniach, a drugą dotyczącą nowohuckiej tożsamości) oraz wywiady indywidualne z autorami zgłaszanych haseł.

W jej toku otrzymaliśmy od uczestników ponad 60 różnorakich nowohuckich haseł, które po opracowaniu przez zespół redakcyjny złożą się w nasz dzielnicowy i młodzieżowy leksykon! Dziękujemy też za udostępnione zdjęcia, dokumenty i inne artefakty ilustrujące czasy, w których uczestnicy projektu uczęszczali do szkoły średniej.

Dodatkowe podziękowania należą się tym, którzy zdecydowali się wziąć udział w badaniu „tożsamościowym” czyli wypełnili ankietę mówiącą o odczuciach towarzyszących dorastaniu w Nowej Hucie i temu, w jaki sposób Huta wpłynęła na ich życie już po okresie licealnym. Zebrane wyniki świadczą dobitnie o tym, że w większości jesteśmy niezmiernie dumni z bycia nowohucianami i kochamy naszą dzielnicę, której kierunek rozwoju – pomimo zastrzeżeń takich jak np. zagęszczająca się zabudowa czy okresowe utrudnienia komunikacyjne – odpowiada ogromnej części respondentów. Na razie nie zdradzamy szczegółowych wyników tego badania, ponieważ stanowić będą materiał, na którym oprzemy wstęp do leksykonu.

Niestety ze względu na to, że już teraz wiemy, iż nie uda nam się wyodrębnić haseł ilustrujących język młodzieży w każdym z dziesięcioleci historii Nowej Huty, nasi specjaliści pracują obecnie nad stworzeniem koncepcji uporządkowania słownika na zasadzie innej niż zakładane na etapie rozpoczęcia badań ułożenie wyrażeń wg klucza dekad. Jest to spore wyzwanie, ponieważ na opracowanie leksykonu mają czas jedynie do końca lipca, kiedy to gotowy materiał ma trafić do grafika, który zajmie się składem publikacji. Życzymy im powodzenia i owocnej pracy, której efekty będziemy mogli podziwiać już w sierpniu na stronie projektu!

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Ojczysty – dodaj do ulubionych 2020

Informacje o badaniu i prośba o dalsze nadsyłanie odpowiedzi

Drodzy Uczestnicy Projektu!

Miło nam poinformować, że wpłynęło do nas ponad 50 potencjalnych haseł do słownika. Jesteśmy niezmiernie zaskoczeni mnogością Waszych wspomnień, celnością powiedzonek i pseudonimów oraz wzruszeni tym, jak ciepło wspominacie swoją młodość w Nowej Hucie! I choć mieliśmy skończyć nabór słów już 14 czerwca i mamy już naprawdę sporo świetnego materiału, to jednak apetyt naszych badaczy rośnie w miarę czytania Waszych odpowiedzi 🙂 Dlatego zachęcamy jeszcze raz wszystkich spóźnialskich lub tych, którym nagle przypomni się coś, co koniecznie powinno się znaleźć w naszej publikacji do wypełniania pierwszej ankiety badawczej. Prosimy, aby wypełnić i wysłać ją najpóźniej 28 czerwca 2020 – hasła zgłoszone po tym terminie nie będą już uwzględnione przy pracy nad słownikiem.

Zapraszamy również w dalszym ciągu do wypełniania ankiety nr 2 czyli do udziału w badaniu dotyczącym nowohuckiej tożsamości. Jak dotąd wpłynęło do nas niewiele ponad 10 odpowiedzi i chociaż dają one ogólny pogląd na to, jak dorastanie w Hucie kształtowało ludzi stąd się wywodzących, to jednak jest ich zbyt mało, aby wnioski okazały się reprezentatywne. Dlatego prosimy o pomoc i wypełnianie ankiet do 30 czerwca 2020.

Wszystkim, którzy do tej pory wzięli udział w badaniu, bardzo dziękujemy. Na początku lipca opublikujemy pełne podsumowanie etapu badawczego projektu oraz napiszemy, jakie będą kolejne działania zmierzające do opracowania nowohuckiego alfabetu.

Na nadchodzące wakacje życzymy Wam zdrowia, spokoju i bezpieczeństwa!

Być nowohucianinem… – ankieta badawcza 2

Kochani Uczestnicy Projektu!

Zachęcamy Was do wypełnienia drugiej, już ostatniej w ramach badania językowego, ankiety pt. „Być nowohucianinem…”, która znajduje się TUTAJ. Można ją znaleźć również w wersji pliku tekstowego w zakładce ANKIETY na stronie projektu www.nowohuckialfabet.pl. Odpowiedzi w ankiecie „Być nowohucianinem…” należy przesyłać do 30 czerwca 2020 roku.

Druga część badania, do której Was właśnie zapraszamy, dotyczy nie tyle samego języka młodzieży, ale tego, w jaki sposób Nowa Huta ukształtowała Waszą tożsamość i wpłynęła na życie. Informacje te zbieramy, aby oprzeć się na nich w przygotowywanym przez zespół badawczy wstępie do słownika.

Jednocześnie BARDZO PROSIMY o nadsyłanie odpowiedzi do ankiety 1 czyli „Słowa/nazwy/wyrażenia” zbierającej informacje do haseł słownika. Do tej pory wpłynęło do nas bardzo niewiele odpowiedzi, a bez Waszych pomysłów i wspomnień nie damy rady stworzyć słownika… Bo przecież on ma być WASZYM SŁOWNIKIEM! Przypominamy, że każdy uczestnik projektu może udzielić dowolnej liczby odpowiedzi czyli przesłać więcej niż jedną ankietę 🙂

Przesyłamy Wam moc serdeczności na czerwiec i już planujemy prawdziwe spotkanie z Wami – jeśli sytuacja pozwoli nastąpi to w pierwszej połowie września 2020. Śledźcie naszą stronę, gdyż będziemy z wyprzedzeniem informować o szczegółach. Na razie zachęcamy do kontaktu telefonicznego i mailowego – cały nasz zespół czeka na Wasze pytania i pomysły.