Nowohucki alfabet - pokolenia języka

Film finałowy

Kochani i Szanowni,

Dziś kończą się działania projektu „Nowohucki alfabet – pokolenia języka”. Z tej okazji publikujemy filmik podsumowujący to, co się działo.

Zaskoczeniem dla wielu z naszych słyszących i widzących odbiorców będzie zapewne to, że film ten składa się z samego obrazu i podkładu muzycznego 🙂 To taka niespodzianka na koniec – tym sposobem namawiamy Was do obejrzenia drugiej wersji, w pełni dostępnej – z audiodeskrypcją i napisami. Mamy nadzieję, że Wam się spodoba i zachęci do dalszych projektowych działań wraz z nami na rzecz udostępniania piękna i bogactwa Nowej Huty również osobom z niepełnosprawnościami.

Dziękując Wam wszystkim i każdemu z osobna, prosimy – pozostańmy w kontakcie. Na naszej stronie również po zakończeniu działania będą się pojawiały kolejne materiały z realizacji projektu – wywiady z uczestnikami oraz informacje na temat planowanej kontynuacji „Nowohuckiego alfabetu”, o którą w ankiecie ewaluacyjnej wnioskowała większość z Was.

Zachęcamy Was również do odwiedzania strony i profilu na Facebooku Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta, gdzie znajdziecie o wiele więcej projektowych działań i nie tylko!

Finał Nowohucki Alfabet
Finał Nowohucki Alfabet audiodeskrypcja napisy

Nagranie spektaklu

Zapraszamy wszystkich uczestników i sympatyków projektu „Nowohucki alfabet” do obejrzenia nagrania spektaklu, który powstał w naszym projekcie! Dziękujemy scenarzystkom, reżyserom, a przede wszystkim – wspaniałym młodym nowohucianom, którzy zagrali w przedstawieniu!

Spektakl, utrzymany w konwencji próby, został wymyślony jako nawiązanie do wyreżyserowanej w 1992 roku w Teatrze Ludowym przez Jerzego Fedorowicza słynnej adaptacji Romea i Julii. Gorąco dziękujemy Dyrekcji Teatru Ludowego za udostępnienie materiałów z prób oryginalnego przedstawienia, które stały się inspiracją dla naszych działań oraz Muzeum Historii Krakowa (oddział Muzeum Nowej Huty) za przekazanie nam archiwalnych zdjęć ze spektaklu, które posłużyły za dekorację podczas nagrania!

Nad scenariuszem, stworzonym wg pomysłu Natalii Zgadzaj, pracowała sama występująca w przedstawieniu młodzież, wprowadzając do dialogów elementy współczesnej nowohuckiej młodzieżowej gwary i oczywiście odnosząc się do wyrażeń z czasów młodości swoich rodziców znalezionych w leksykonie.

Zapraszamy więc do teatralnej wyprawy do jednej z nowohuckich szkół średnich, w której młody praktykant Grzegorz proponuje uczennicom nietypowy projekt z historii….

Zaś jutro – w ostatnim dniu trwania naszych działań – zaprosimy Państwa do obejrzenia filmu podsumowującego króciutko działania projektu „Nowohucki alfabet – pokolenia języka”

Spektakl Nowohucki Alfabet
Spektakl Nowohucki Alfabet audio deskrypcja

Ankieta ewaluacyjna – super pilne

Szanowni Państwo, Drodzy Uczestnicy Projektu!

30 października kończą się nasze działania, a wraz z ich zakończeniem – niestety w innej formule niż zaplanowane wielkie spotkanie z Wami – przyszedł czas na podsumowanie, co nam się udało, a co należy w przyszłości poprawić. Wasze opinie są dla nas najcenniejsze – wszak to Wy tak naprawdę stworzyliście „Nowohucki alfabet”, zaś leksykon, spektakl czy to, co na stronie – to nasze wspólne dzieła! Prosimy Was o ostatni wysiłek – wypełnienie ankiety podsumowującej to, co się działo, dostępnej pod adresem: https://forms.gle/5Uxvvz4TZj79rRgN6  Czas nagli, ponieważ potrzebujemy Waszych opinii naprawdę na „już” (do 28 października 2020 roku włącznie), dlatego prosimy nie zwlekajcie, lecz ankietę wypełniajcie! 🙂 I na filmy czekajcie – w tym tygodniu ukażą się co najmniej dwa – jeden będący nagraniem spektaklu oraz drugi – podsumowujący projekt.

Odwołanie finału Nowohucki alfabet

Szanowni Państwo, Kochani Uczestnicy Projektu!

Bardzo nam przykro, ale w obecnej sytuacji epidemiologicznej jesteśmy zmuszeni odwołać planowany na najbliższą sobotę wielki finał projektu „Nowohucki alfabet – pokolenia języka”. Wasze bezpieczeństwo i zdrowie są dla nas najważniejsze, dlatego – pomimo zaawansowania przygotowań i tego, jak bardzo jesteśmy zawiedzeni takim rozwojem wypadków – zdecydowaliśmy się na ten niełatwy krok.

Dla członków grup roboczych oraz wszystkich uczestników, którzy zgłosili chęć wzięcia udziału w finale, przewidziane są dyplomy i nagrody, które będzie można odebrać do końca listopada tego roku w biurze Działu Imprez i Promocji Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta na os. Centrum A 6a (w Klubie Jędruś) po uprzednim telefonicznym lub mailowym ustaleniu terminu z koordynatorką. W tym samym miejscu dostępne również będą nasze publikacje – zachęcamy do osobistego odbioru lub rezerwacji egzemplarzy.

Zamiast finału zaproponujemy Wam już po weekendzie film podsumowujący całość naszych tegorocznych działań, opatrzony napisami i audiodeskrypcją tak, aby był dostępny dla jak największej liczby naszych wspaniałych uczestników oraz sympatyków „Nowohuckiego alfabetu”.

Również po weekendzie zamieścimy ankietę mającą na celu poznanie Waszych opinii na temat realizacji projektu, do której wypełnienia bardzo Was zachęcamy. Na jej podstawie badaczki przygotują raport ewaluacyjny, który stanie się punktem wyjścia do projektowania – WRAZ Z WAMI – naszych kolejnych działań.

Zapowiedź i zaproszenie na Finał w PJM

Prapremiera i premiera spektaklu opartego na naszym leksykonie już się zbliża!

Już 23 października 2020 roku o godz. 18 publiczność będzie mogła wziąć udział w otwartej próbie generalnej przedstawienia, które powstało na kanwie nowohuckich haseł z leksykonu wspólnie opracowanego przez nas w projekcie „Nowohucki alfabet – pokolenia języka”.

Przedstawienie oparte o scenariusz Natalii Zgadzaj i Weroniki Śliwiak, w adaptacji scenicznej i reżyserii Jarosława Szweca oraz Karola Zapały, zostanie wystawione najpierw w Klubie Mirage Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta (prapremiera – próba generalna z uczestnictwem publiczności), a dzień później – już bardziej uroczyście, bo w ramach wielkiego finału trwającego od marca projektu realizowanego w ramach programu „Ojczysty – dodaj do ulubionych 2020” Narodowego Centrum Kultury – w Klubie Zakole.

W spektaklu bierze udział nowohucka młodzież, zaś przedstawienie nawiązuje do niezapomnianej adaptacji „Romea i Julii” w reżyserii Jerzego Fedorowicza, wystawionej w 1992 roku w Teatrze Ludowym z punkami i skinami wcielającymi się w szekspirowskie postacie.

Więcej niczego nie zdradzimy – sami musicie to zobaczyć! Zapraszamy serdecznie do zapisywania się na prapremierę w Klubie Mirage (mailowo pod adresem: mirage@krakownh.pl oraz telefonicznie: 12 645 72 09). Zapisy na finał odbywają się zaś u koordynatorki projektu. O finale projektu więcej można przeczytać TUTAJ.

Ze względu na sytuację na obu wydarzeniach obowiązują limity miejsc, zaś pierwszeństwo zapisu mają uczestnicy projektu „Nowohucki alfabet – pokolenia języka”.

Otwieramy zapisy na finał projektu

Uroczyście od dziś ogłaszamy ZAPISY NA FINAŁ!

Czemu zapisy? Ponieważ ze względu na obostrzenia wynikające z pandemii jesteśmy zmuszeni bardzo mocno ograniczyć liczbę gości podczas naszych wydarzeń – w tym na finale projektu. Dlatego wszystkie zainteresowane osoby prosimy o rezerwację miejsca na finale poprzez kontakt telefoniczny lub mailowy z koordynatorką projektu – pod numerem tel. 609338944 oraz na mail: weronika.sliwiak-motak@krakownh.pl. Zapisy będą trwały do wyczerpania limitu miejsc, więc zachęcamy do szybkiej reakcji – kto pierwszy, ten na pewno znajdzie się na liście!

Aby ułatwić uczestnikom dotarcie do Klubu Zakole (os. Kantorowice), a następnie powrót z niego do centrum Nowej Huty, zamówiliśmy autokar, który będzie czekał na chętnych o godz. 17.30 na parkingu pod Szkołą Muzyczną na os. Centrum E 2. Prosimy o punktualne przybycie oraz zabranie ze sobą maseczek, które będą obowiązkowe zarówno w podróży, jak i w trakcie wydarzenia.

Czekamy na Was pomimo pandemii – robimy wszystko co w naszej mocy, aby nasze wydarzenie odbyło się i było takie, jak miało być – wyjątkowe, dostępne oraz w pełni bezpieczne!