Nowohucki alfabet - pokolenia języka

Październik – finałowy miesiąc projektu

Pewnie się zastanawiacie, co się dzieje dalej ze zgłoszonymi do projektu hasłami? Właśnie chcemy podzielić się z Wami naszą radością z tego, że pięknie wydrukowane leksykony już czekają w naszym biurze na nowych właścicieli! Kiedy będzie można je otrzymać? Oczywiście miedzy innymi podczas finału projektu, który odbędzie się 24 października w Klubie Zakole. Ale nie tylko.

Wydanie leksykonu to nasz wspólny sukces. Dzięki otrzymanym od Was hasłom i wspomnieniom udało nam się opracować i wydać bardzo ciekawy, subiektywny, ale przez to jeszcze bardziej nowohucki, leksykon wyrażeń i zwrotów używanych przez licealistów (i nie tylko!) dawniej i dziś. Dziękujemy!

Co teraz się dzieje w naszym projekcie?

Obecnie pracujemy nad spektaklem o nowohuckich zwrotach. Przedstawienie przygotowywane pod okiem profesjonalnych aktorów – Jarosława Szweca i Karola Zapały – przez nowohucką młodzież, nawiązuje do spektaklu „Romeo i Julia” w reżyserii Jerzego Fedorowicza, które zostało wystawione w 1992 roku na scenie Stolarnia Teatru Ludowego i okazało się istnym fenomenem kulturowym! Nasz spektakl zostanie zaprezentowany w ramach spotkań, na które zaprosimy Was już pod koniec tego miesiąca. Podczas nich będzie można również otrzymać bezpłatny egzemplarz leksykonu. Publikację dystrybuować będziemy także do bibliotek publicznych i bibliotek w szkołach średnich. Więcej informacji już wkrótce na naszej stronie i oczywiście w mediach społecznościowych.

A do tego czasu zapraszamy do zapoznawania się z hasłami obecnymi na naszej stronie w trzech wersjach: opisowej, głosowej i PJM. Życzymy wielu wzruszeń i … natchnienia do odkrywania własnych nowohuckich lub licealnych (a najlepiej i takich, i takich) zwrotów!