Nowohucki alfabet - pokolenia języka

NASZE SŁOWA/NAZWY/WYRAŻENIA – ankieta badawcza 1

Kochani Uczestnicy Projektu!

Pozwalam sobie zastosować formę bardziej bezpośrednią niż „Szanowni Państwo”, ponieważ obecnie wszyscy razem tworzymy drużynę „Nowohuckiego alfabetu…”.

Dziś zapraszamy Was do pierwszej części badania językowego. Początkowo, myśląc o realizacji projektu w sytuacji pandemii, zakładaliśmy, że stworzymy jedną ankietę badawczą, ale obecnie chcielibyśmy zaproponować dwie. Ale najpierw o tej pierwszej, która jest do pobrania TUTAJ oraz w zakładce ANKIETY.

Jej celem jest zebranie zwrotów, które kojarzą się Wam z młodością w Nowej Hucie – mogą to być dowolne słowa np. określenia osoby (pseudonim), nazwa dowolnego miejsca (np. sklepu, pubu, parku – zwyczajowa lub oficjalna), powiedzenie, słowo określające miejsce w Nowej Hucie, wyrażenie … Jednym słowem wszystko, co tylko przyjdzie Wam do głowy, a łączy się z czasami szkoły średniej i Nową Hutą! Zasada jest jedna – NIE UŻYWAMY WYRAŻEŃ NIECENZURALNYCH ani NIKOGO NIE OBRAŻAMY.

Każdy uczestnik projektu może wypełnić dowolną liczbę ankiet. Ważne, aby jedna ankieta została poświęcona jednemu słowu lub wyrażeniu, tudzież swojskiej nowohuckiej nazwie. Jeśli chodzi o długość wypowiedzi – każdy z respondentów decyduje o niej sam. Czasem wystarczy wpisać kilka słów tytułem wytłumaczenia, czasami potrzebne będzie dłuższe wyjaśnienie. A niekiedy jeden obraz mówi więcej niż tysiąc słów (jak twierdzą twórcy gry Dixit 🙂 ) – zachęcamy więc do wysyłania ewentualnych załączników, np. zdjęć, bezpośrednio na konto koordynatorki projektu weronika.sliwiak-motak@krakownh.pl z zaznaczeniem w temacie, którego hasła materiał dotyczy.

Prosimy o wypełnienie ankiet i przesłanie swoich propozycji do 14 czerwca 2020 roku.

Poniżej podaję próbkę moich odpowiedzi jako przykład wypełnienia ankiety – wszak najlepiej zrozumieć, co autor (a przynajmniej jeden z autorów) miał na myśli na konkretnym przykładzie.

Osobiście jestem z Czyżyn i wybrałam wyrażenie „Chodzić na działki” – brzmi bardzo ogólnie? Ale nie w kontekście Czyżyn z lat mojego dzieciństwa i młodości 🙂

MOJA ANKIETA:

  1. Podaj nazwę, słowo lub wyrażenie stosowane często przez Ciebie lub twoich przyjaciół ze szkoły/podwórka w czasach szkoły średniej – jeśli podejrzewasz, że ma ono związek z Nową Hutą (odnosi się do nowohuckich miejsc lub mieszkańców Nowej Huty) albo było/jest stosowane w tym znaczeniu tylko w Nowej Hucie.

„Chodzić na działki”

  1. Wyjaśnienie znaczenia nazwy/słowa/wyrażenia

Chodzenie na działki było sposobem spędzania wolnego czasu oraz różnego rodzaju nie do końca legalnych działań wśród młodzieży z osiedli 2 Pułku Lotniczego oraz Dywizjonu 303. Umawialiśmy się na działkach ciągnących się od bloku nr 16 na os. 2 PL aż do dzisiejszego Parku Lotników Polskich oraz wzdłuż Alei Pokoju – były to częściowo jeszcze uprawiane, a częściowo opuszczone ogródki działkowe. Chodziliśmy tam „na grandę” tj. na zrywanie kwiatów i zjadanie owoców, na romantyczne spacery z pierwszymi sympatiami oraz na niekończące się spacery z naszymi psami. W wakacje spotykaliśmy się około 10 rano i wracaliśmy do domu dopiero na późny obiad, spędzając razem „na działkach” i w parku (który był wtedy po części dziki i tajemniczy) cały dzień.

  1. Zasięg słowa i czas – jak wiele osób (twoim zdaniem) i kiedy stosowało to słowo/powiedzenie?

Mówili tak młodzi i starsi mieszkańcy Czyżyn z obszaru osiedli zlokalizowanych wzdłuż pasa startowego w latach ’80 – tych i ’90-tych (dopóki nie zaczęto zabudowywać najpierw działek obok pasa – pod bloki na II Pułku, a potem nie wystawiono całej Avii). Mówiły tak chyba wszystkie dzieciaki z Czyżyn – trudno oszacować ile, pewnie z paręset. A dorośli też rozumieli bez zbędnych wyjaśnień, o co chodzi.

  1. Lokalizacja (czego dotyczyło na mapie Nowej Huty lub gdzie konkretnie było stosowane?)

Okolice Pasa Startowego i działek ciągnących się wzdłuż niego (były to dwa rzędy działek, które zniknęły w połowie lat ’90) oraz od bloku 16 na 2 Pułku Lotniczego aż do Parku Lotników.

  1. Dodatkowe informacje (opcjonalnie)

Druga, osobna, część działek rozpościerała się obok Parku AWF (poniżej dzisiejszej ul. Wysockiej i wzdłuż Alei Pokoju). Osobnym miejscem były tez działki znajdujące się między os. II Pułku, a os. Kolorowym – tam w II połowie lat 90 wybudowano Carrefour Czyżyny.

Wyrażenia tego używała również młodzież z XVI LO która na długich przerwach nielegalnie opuszczała szkołę na os. Willowym (stary budynek szkoły) i chodziła palić na działki posadowione tuż za boiskiem szkolnym.

  1. Imię i nazwisko osoby wypełniającej

Weronika Śliwiak-Motak

Kolejna ankieta, która pojawi się na początku czerwca, będzie dotyczyła już nie samych słów, ale poczucia naszej nowohuckiej tożsamości i jej kształtowania w okresie dorastania.

Z góry dziękujemy wszystkim zaangażowanym i tym, którzy prześlą do nas swoje odpowiedzi.

Z niecierpliwością i wielką ciekawością czekamy na Was oraz na … wasze słowa!